Pages

Tuesday, November 13, 2012

Nežnosť od Davida Foenkinosa alebo príjemné čítanie

Kniha Nežnosť od Davida Foenkinosa sa zaradila medzi moje obľúbené knižky. Napriek tomu, že má približne 200 strán a 117 kapitol, mi to vôbec neprekážaloO knižke si môžete prečítať toto:
Mladá Nathalie je krásna melancholická vdova, úplne oddaná svojej profesii, rešpektovaná kolegami, od ktorých si drží odstup. Markus je jediný Švéd v jej tíme, nie je ani atraktívny, ani zaujímavý, ničím nevyniká a je z Uppsaly. Nečakaný bozk od šéfky, keď jej prinesie spis číslo 114, otrasie ich istotami i stereotypmi a spustí sériu nečakaných „pohrôm“. Ako sa to skončí? Vtipný, dojemný a subtílny príbeh o správaní zaľúbených sa odvíja v 117 častiach bravúrne napísaného textu a patrí ku knihám, ktoré prečítate na jeden dúšok. Sfilmovaný príbeh knihy s rovnomenným názvom Nežnosť si môžete od júla pozrieť aj v slovenských kinách.

Môj názor:
Knižka sa mi čítala "sama" :-) Práve jej členenie na množstvo kapitol malo svoj význam. Čítala som ju v čestine (mala som ju požičanú z knižnice) a tam bola každá kapitola na zvláštnej strane. Prelínali sa jednotlivé kapitoly týkajúce sa deja s kapitolami tzv. doplňujúcimi (napr. recept, futbalové výsledky). Nútilo vás to čítať ďalšie a ďalšie kapitoly - veď sú krááátke :-) Napriek tomu, že ide o ľúbostný román, je to po dlhej dobe pozitívna knižka, ktorá je písaná veľmi pekne a napriek tomu nie "lacno". Možno to bolo obálkou knihy, ale celý čas som si predstavovala, ako ju rozpráva "rozprávač" z Amelie z Montmartu. 
Ak si teda chcete prečítať príjemnú krátku knižku, tak určite neváhajte. Dlho vo mne nezanechala žiadna kniha také príjemné pocity :-) 

P.S. čítali ste túto knižku? Páčila sa vám? Máte nejaký tip na dobrú knihu?

2 comments:

Dakujem za komentar :-)