Pages

Wednesday, March 20, 2013

doku filmy :-)

Veľmi som sa potešila, keď som si prečítala, že na ČT budú dávať novú sériu Čtyri v tom. Mám rada teno typ dokumentov, zachytávajúci život ľudí počas určitej etapy života. Bavilo ma sledovať, ako sa bude vyvíjať ich život pred a po narodení dieťaťa. A priznám sa, že rada by som videla, ako pokračuje ich život ďalej :-)

Medzi poslednými filmami (dokumentárnymi), bol aj film od Heleny Třeštíkovej Soukromý vesmír. Je to neuveriteľné, ale až 37 rokov nakrúcala českú rodinu. Od 70tych rokov až po súčasnosť. Zachytávala vo filme predovšetkým život najstaršieho syna, a to od jeho narodenia. Nie vždy som mala pozitívny pocit z toho, ako sa jeho život vyvíja a vyvinul, ale vzťah manželov - jeho rodičov bol naozaj krásny :-) Páčilo sa mi prelínanie čítania denníkov, ktoré písal otec rodiny (obdivuhodné, že muž také dlhé roky písal denník...:-) s udalosťami v dejinách. Jednotlivé časové etapy sú prepojené taktiež aj s umeleckou kariérou Karla Gotta (tak pravdivé...).

Nedávno však môj muž narazil na ďalší dokument zvaný 56 Up. V 60tych rokoch bolo vybratých v Anglicku 20 detí z rôznych vrstiev. A každých 7 rokov bol s nimi uskutočnený rozhovor, kde sa rekapitulovalo to, čo sa za ten čas udialo. Zatiaľ čo zo Soukromého vesmíru som mala celkom príjemný pocit, ked dokument skončil, v prípade tohto anglického to až také pozitívne nebolo. Zvláštny pocit som mala, keď chlapček, ktorý sa dobre učil, neskôr študoval, sa na školu nakoniec vykašlal a stal sa z neho na chvíľku bezdomovec a miestami naozaj ľudská troska...Na druhej strane tu však bol príklad chlapca z domova, ktorý bol ako dieťa hrozne ustráchaný, zničený podmienkami v akých vyrastal a nakoniec sa oženil a prežil krásny život so svojou ženou a s jeho deťmi. Je to v podstate v rozpore s tým, čo sa hovorí, ako ťa podmienky v detstve ovplyvnia na celý život...a práve títo dvaja chlapci ako keby vyvracali celú túto teóriu...
Napriek všetkému to bol zaujímavý film a odporučila by som ho :-) 
Videli ste niektoré z dokumentov? Prípadne máte tipy na nejaké iné?

No comments:

Post a Comment

Dakujem za komentar :-)